Jak pěstovat olivovník?
Podívejme se společně na základní pravidla pěstování olivovníků, sami rychle zjistíte, že to není žádná věda. Základní péči rozhodně zvládnete bez nutnosti předešlých zkušeností, stejně tak se obejdete bez velkých investic do zimování, důležitý je kvalitní středomořský substrát a hnojivo.
Jak na olivovník:
V současné době si může vybrat zda chcete pěstovat olivovník v květináči, nebo zasadíte do země. Díky stále mírnějším zimám, již není potřeba olivovník pěstovat pouze v květináči, ale můžete jej mít v půdě a to na stále více místech v ČR. Na Jižní Moravě můžete olivovníky pěstovat celoročně venku bez nutnosti zimování, v dalších regionech ČR stačí lehké zimování pomocí textilie, nebo přístřešku z lexanu, je ale potřeba počítat s tím že může přijít i velký mráz a umět na to zareagovat. Olivovníky bez průblémů zvádají mráz do -12C (v květináči) v půdě jsou ještě odolnější (až -15C). Olivovníky v květináči je potřeba na zimu připravit - zazimovat a to zabalením květináče do textilie, bublinkvé folie... a dát je na místo kde na ně bude minimálně pršet nebo sněžit. Můžeme je také přenést do chladné místnosti, kde teplota bude do 15C, ale klidně tam může být i menší mráz. Místnost by měla být dostatečně prosvětlená a dobře větratelná. Olivovníky zaléváme i přes zimní období, ale jen velmi mírně. U olivovníků je nejdůležitější kořenový bal, protože při teplotě -10 °C a nižší může docházet k vážnému poškození kořenů, což by bylo pro rostlinu fatální. Olivovník by měl zimu přečkat v prostoru, který bude chladný, ale zároveň dostatečně prosvětlený.
Olivovník v květináči můžete zazimovat i venku, květináč zabalit dostatečnou vrstvou textilie, bublinkovou folii, dekou a dát na místo kde na něj bude minimálně pršet a sněžit
Z hlediska větru nemusíte mít obavy, bezpečně si poradí i na větrném místě. Listy olivovníku jsou podlouhlé a mají elipsovitý tvar, mohou dosahovat délky až 7 centimetrů a vzhledem k původu tohoto stromu jsou v zimě neopadavé, přesto k jejich průběžné výměně dochází a to přibližně po dobu dvou až tří let.
Pěstování olivoníku v nádobě
Olivovník můžeme pěstovat jak na zahradě, tak i doma. Pro pěstování doma se ovšem mnohem lépe hodí v podobě bonsaje. Při venkovním umístění volte nádobu nebo květináč s ohledem na fakt, že budete olivovník zazimovávat. Olivovník evropský se spokojí se standardním substrátem pro olivovníky/palmy a citrusy, který je součástí naší nabídky.
Olivovník v přírodě nikdo nikdy nezalévá, protože rostlina tento druh péče opravdu nepotřebuje. Vydatná zálivka mu naopak zbytečně uškodí, proto jej zalévejte jen občas, především v období, kdy je zazimovaný. Kdy přišel správný čas na zalévání vyhodnotíte nejlépe ze stavu lístků.
Olivovník v květináči ale nemá vodu kde brát a proto přes léto pokud je na slunném místě a teploty přes 30C, můžete zalévat středně. Ujistěte se že květináč má zespod odtokové díry, aby přebytečná voda mohla odtéct.
Od květu až po olivy
Pokud vám olivovník evropský pokvete, uvidíte drobné, bíložluté, vonící laty, které vyrůstají z úžlabí jednotlivých listů. Olivovníky kvetou během června a července. Růst olivovníků je velmi pomalý, proto jsou vzrostlé stromy velmi ceněné, vždyť ty největší často dosahují stáří až 1000 let. Dřevo z Olivovníku je poměrně tvrdé a zároveň ceněné, pro jeho překrásnou kresbu na řezu.
Plodem olivovníku je oliva (dužnatá peckovice), která bývá kulovitého nebo vejčitého tvaru. Olivy dosahují velikosti 1-3 centimetrů a hmotnosti 1,5-14 gramů. V našich podmínkách můžeme olivovník pěstovat bez větších komplikací a dočkáte se i oliv, především na natvarovaných stromech, na tvarovaných a bonsajích plodí pouze výjimečně. To ale vůbec neznamená, že nemá cenu jej pěstovat, jde především o esteticky zajímavou rostlinu, která vás navíc během června a července potěší příjemně vonícími květy.
Choroby a škůdci
Můžeme říct, že odolnost olivovníků vůči škůdcům a chorobám je vysoká, zejména pokud jim zajistíte ty správné podmínky, naopak při nedostatku světla a přílišné vlhkosti se může olivovník potýkat s bakteriemi, houbami nebo hmyzem.
Pokud budete během jara a léta pěstovat olivovník na venkovním stanovišti, pravděpodobně se časem setkáte se štítenkami a puklicemi. V takovém případě vám doporučujeme použít přípravky proti škůdcům na bázi oleje.