Olivovník v zahradní architektuře
V Toskánsku je olivový háj oblíbenou volbou pro velké zahrady. Poptávka o olivový háj je často motivována nejen výrobou oleje, ale hlavně estetickou přitažlivostí.
Nejpoužívanější odrůdou je Leccino pro velkou odolnost vůči patogenům v kombinaci s estetickými vlastnostmi, ale někteří zákazníci preferují kultivary - odrůdy pro stolní olivy, jako je Ascolana, Bella di Spagna a Santa Caterina, jejich plody jsou o
něco větší a vzhledově je tak strom atraktivnější.
Průmyslové pěstování je nejčastější ve středomořském podnebí, dnes je však možné mít olivovníky téměř všude, kde vás napadne. V londýnské Kew Botanical Garden najdete olivovník, který občas přinese i plody. V Paříži ve Francii je spousta hotelů a restaurací s olivovníky poblíž předního vchodu. Několik lidí oznámilo, že na jaře vzkřísili vzrostlé olivovníky v New Yorku a Chicagu, které byly delší dobu zabalené a zakryté pod zimní ochrannou textilií.
V Jihoafrické půdě se také daří růstu olivovníků. Existuje řada míst, která prodávají malé olivovníky, pěstované v květináči, pro vnitřní účely. Stejně tak školky prodávají různé sety, aby mohly být olivovníky vysázeny kdekoliv, ať venku nebo uvnitř.
Tak proč nezkusit pěstování olivovníku i u vás na zahradě? Inspirovat se můžete řadou povedených studií od zahradních architektů.