Trachycarpus Fortunei - pěstování
Trachycarpus fortunei – palma konopná
- Velice oblíbená palma pěstovaná téměř po celém světě zejména z důvodu své nenáročnosti a poměrně velké mrazuvzdornosti (za ideálních podmínek až do 17C)
- Původ palmy konopné je v Číně a postupně se rozšířila díky své oblibě do různých koutů světa
- Z pevného kmene, jenž zajišťuje maximální celkovou výšku rostliny až 15 metrů, vyrůstají charakteristické tmavě zelené listy tvořící na vrcholu rostliny vějíř, který dosahuje průměru až 110 cm. Při odpovídající péči může být tato palma pěstována i v České republice a Slovenské republice. Lze ji spatřit též ve sbírkách českých botanických zahrad. Ve volné zemi na území České republiky přirůstá vzrostlá konopná palma (s výškou kmene okolo 2 m) až 30 cm za kalendářní rok a za tu dobu vytvoří 12 až 15 listů. Rostlina má ráda půdu s příměsí písku a to hlavně z důvodu dobrého odvodnění okolí především před zimním obdobím.
Rostlina je původem ze střední a severovýchodní Číny. Jako nepůvodní rostlina roste i v Japonsku. Jsou to vesměs horské palmy, některé druhy včetně právě Trachycarpus fortunei vystupují až do nadmořských výšek okolo 2 400 metrů. V Evropě je pěstována téměř ve všech oblastech: v Německu, Rakousku, Polsku, ale i v Dánsku a Švédsku.
Rostlina Trachycarpus fortunei je v teplejších oblastech Evropy (včetně Britských ostrovů) i v jiných temperátních oblastech světa (např. na jižním ostrově Nového Zélandu a na Tasmánii) často pěstována jako okrasná palma
Mrazuvzdornost :
Z hlediska mrazuvzdornosti je to jedna z nejodolnějších palem vůbec. Snáší bez poškození mrazy až −13 °C a je schopna přežít teploty až −20 °C. Ve své domovině (Číně) přežije palma konopná bez znatelného poškození i krátkodobě vystavení teplotám až do −21 °C. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina na území ČR bez poškození i relativně velké mrazy (ale jen po dobu pár hodin) až do −17 °C.
Bez poškození v naprostém suchu a pod přístřeškem přežije dospělý jedinec až −8 °C. Pokud se jedná o mladé palmy konopné, ty je třeba vždy chránit před příchodem mrazů nižších než −5 °C. Proti poškození mrazem je vhodné chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny. Toto opatření je třeba ještě doplnit zakrytím okolní půdy proti promrznutí, např. vrstvou suchého listí (ideální je ale zimování rostlin ve skleníku).
Listy omrzávají už při −8 ° až −9 °C. Pokud listy omrznou a není poškozen stonek rostliny, konopná palma na jaře znovu bohatě obrazí. Pokud je konopná palma pěstována jako pokojová, doporučuje se v letních měsících umístit rostlinu např. na balkon, naopak v zimním období pak raději do chladné místnosti s teplotou od 5 °C do 15 °C. V zimních měsících je třeba omezit zálivku a rostlinu nehnojit.